Cesta do pravěku

V rámci předmětu Základy společenských věd navštívili třídy H1A a H2A dne 11.10.2017 archeologický skanzen v Březně u Loun. U vchodové brány nás nejprve uvítala ve svém výběhu polodivoká prasata, později nám bylo vysvětleno, že to patří ke koloritu celého skanzenu jako ukázka pravěké domestikace zvířat.

Celým areálem nás velmi zajímavým výkladem provázela paní průvodkyně. Dozvěděli jsme se, že skanzen vlastně vznikl jako vědecký experiment pod vedením PhDr. Ivany Pleinerové CSc. Cílem tohoto experimentu bylo ověřit, jak fungují starobylé technologie a postupy při budování objektu. Dnes se tímto odkazem dr. Pleinerové zabývají pracovníci Okresního muzea v Lounech.

Po odborném, ale velmi zajímavém výkladu i pro laickou veřejnost jsme si mohli všichni vyzkoušet život v mladší době kamenné, ale dostali jsme se až do doby slovanského osídlení. Mleli jsme mouku, lovili pomocí luku divoká zvířata a mohli jsme si vyzkoušet, jak by se nám bydlelo v pravěké osadě. Bohužel vše hezké jednou skončí a my jsme se museli vrátit do reality dnešní uspěchané doby.

Bc. Jana Pichnarčíková