Environmentální výchova

Projekt Recyklohraní

Naše škola se zapojila do ekologického programu, jehož cílem je intenzivně zapojit žáky do sběru elektrozařízení, baterií a dalších využitelných odpadů. Škola za to získává body, které ve speciálním internetovém obchodě smění za zajímavé odměny z připravovaného katalogu (praktická elektronika, školní pomůcky, vstupenky do kin, divadel atd.). Další body se mohou získat správným zodpovězením otázek, případně splněním dalších úkolů týkajících se odpadové problematiky.
Cílem je rozšířit ekologickou výchovu mezi žáky. Tento projekt není organizován jako soutěž, nýbrž jako dlouhodobý recyklační program, ve kterém vyhrává každá škola. Zapojte se i vy, žáci nebo rodiče, do tohoto projektu a přispějte na dobrou věc! O jaký odpad se konkrétně jedná?

1) Drobná elektrozařízení: Veškerá použitá drobná elektrozařízení, kde zdrojem energie jsou baterie, akumulátory nebo jsou napájeny elektřinou ze sítě a svým rozměrem se vejdou do sběrné nádoby (30×30)

  • spotřební elektronika – rádia, radiobudíky, DVD přehrávače, MP3 přehrávače, walkmany, hifi věže, discmany, videokamery, fotoaparáty, elektronické chůvičky, domácí meteostanice…
  • IT elektronika – součásti počítačů (klávesnice, myši, zdroje…), PDA, GPS, kalkulačky, telefony, mobily, záznamníky…
  • domácí spotřebiče – rychlovarná konvice, žehličky, fény, holicí strojky, topinkovače, váhy, mlýnky…
  • elektronické hračky – autíčka na dálkové ovládání, herní konzole, digitální hry…

Mezi tento odpad nepatří: baterie a akumulátory, úsporné žárovky a zářivky, televizory a počítačové monitory, elektrozařízení větších rozměrů než je sběrná nádoba.

Tento typ odpadu zpětně vybírá společnost ASEKOL. za loňský rok vybrala 9 182 tun tohoto odpadu, což je 0,89 kg na osobu, ale i tak téměř každý druhý podobný výrobek skončí v kontejneru pro běžný komunální odpad!

2) Monočlánky (baterie): Loni každý z nás průměrně odevzdal jednu baterii. Podle kvóty EU by každý z nás už od roku 2012 měl odevzdat v průměru 3 baterie ročně. Tento odpad vybírá společnost ECOBAT.

Více informací najdete na www.recyklohrani.cz nebo u osoby odpovědné za tuto problematiku na škole (Ing. Radim Laibl).

Čím dříve začne člověk získávat povědomí o nutnosti recyklace odpadů, tím lépe pro životní prostředí a pro nás všechny !!!

Ing. Radim Laibl